- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Concrete Paver Blocks
Concrete Paver Blocks
Concrete Paver Blocks
| Thickness | 60 mm |
| Color | Grey |
| Shape | Zig- Zag |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Concrete |
| Brand | Surabh Ferro |
Solid Concrete Block
| Size | 16 in x 8 in x 4 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Compressive Strength | M7.5 |
: 400x200x200mm
: 300x200x150mm
Interlocking Paver Blocks
| Thickness | 60 mm |
| Color | Gray |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Material | RCC |
| Brand | Surabh Ferro |
Our domain expertise has enabled us to come up with a comprehensive range of quality-assured Paver Blocks. The offered array of paver blocks is manufactured by our competent professionals using an excellent quality raw material and ultra-modern technologies. Clients can avail these paver blocks from us in various sizes, shapes, colors, dimensions and other specifications as per their requirements.
Quality attributes:
- Aesthetic appearance
- Smooth finishing
- Reusable.
Zigzag Paver Block
| Thickness | 80 mm |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Unipaver Zig Zag |
| Material | Concrete |
| Brand | Surabh Ferro |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Concrete Brick Paver Block
| Thickness | 60 mm |
| Country of Origin | Made in India |
80mm Concrete Unipaver Block
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Cement Interlocking Tiles
| Size | 1x2 Feet |
| Material | Concrete |
| No. of Tiles Per Box | 5 |
| Specific Usage | Parking |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Block Concrete Ballast
| Size | 5 in x 3 in x 2 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Surabh Ferro |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Grass Paver Block
| Thickness | 40 mm |
| Dimension | 250x250x60mm |
| Usage/Application | Pavement |
| Material | Concrete |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
We are instrumental in offering a comprehensive range of premium quality Grass Pavers. Manufactured using the high-end quality raw material, these grass pavers add style & elegance to gardens and lawns. We are offering these grass pavers in various alluring patterns, designs, colors, sizes and shapes to meet the exact requirements of the clients. Also, we customize these grass pavers as per the specifications detailed by the customers.
Grass Grid Paver Block
| Thickness | 50 mm |
| Dimension | 250x250x60mm |
| Usage/Application | Pavement |
| Material | Concrete |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Customers can avail from us a qualitative range of Grass Grids, which is highly used in the parks, lawns and street side walk ways. Our diligent professionals manufacture these grass grids using the superior-grade raw material, sourced from the most trusted vendors of the market. These grass grids are highly appreciated among the clients for their noteworthy features such as sturdy construction, longer service life, weather & corrosion resistance and dimensional accuracy.
Cement Grass Grids
| Thickness | 50 mm |
| Dimension | 270x270x60mm |
| Usage/Application | Pavement |
| Material | Concrete |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Pavers
| Material | Concrete |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Flooring |
| Type | Outdoor |
| Shape | Zigzag |
Concrete Pavers
| Color | Multi colored |
| Material | Concrete |
| Usage/Application | Flooring |
| Shape | Zigzag |
| Type | Outdoor |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Cement Paver Blocks
| Color | Grey |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Cement Paver Block
| Thickness | 60 mm |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Our Zenith automatic German Block making plant is capable of producing 500 Sq Mtr. paver blocks per shift with accuracy in dimensions & strength using strong vibratory compaction. Surabh Ferro Concrete Pvt. Ltd., is the leading Manufacturer of Cement Concrete Interlocking Paver Blocks. Interlocking Paver Blocks manufactured using German Technology in a fully automatic machine. Our pavers are equipped at the majority of Gas Stations/Petrol Pumps, throughout the North and Centre of India. We manufacture high quality Interlocking Blocks for Industrial Purposes using only the premium Grade Raw Material available in the country. These Paver Blocks are available with us in various designs and colors.
Cement Concrete Paver Blocks
| Color | Grey |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Concrete Square Paver Block
| Thickness | 60 mm |
| Surface Finish | Hydraulic press |
| Country of Origin | Made in India |
Pavers
| Color | Grey |
| Thickness | 60 mm |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Paver Tiles
| Shape | Square |
| Material | Concrete |
| Thickness | 60 mm |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Pavement |
| Country of Origin | Made in India |
Our Zenith automatic German Block making plant is capable of producing 500 Sq Mtr. paver blocks per shift with accuracy in dimensions & strength using strong vibratory compaction. Surabh Ferro Concrete Pvt. Ltd., is the leading Manufacturer of Cement Concrete Interlocking Paver Blocks. Interlocking Paver Blocks manufactured using German Technology in a fully automatic machine. Our pavers are equipped at the majority of Gas Stations/Petrol Pumps, throughout the North and Centre of India. We manufacture high quality Interlocking Blocks for Industrial Purposes using only the premium Grade Raw Material available in the country. These Paver Blocks are available with us in various designs and colors.