- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Interlocking Paver Blocks
Interlocking Paver Blocks
SURABH FERRO CONCRETE PVT. LTD., is the leading Manufacturer of Cement Concrete Interlocking Paver Blocks. Interlocking Paver Blocks manufactured using German Technology in a fully automatic machine. Our pavers are equipped at the majority of Gas Stations/Petrol Pumps, throughout the North and Centre of India. We manufacture high quality Interlocking Blocks for Industrial Purposes using only the premium Grade Raw Material available in the country. These Paver Blocks are available with us in various designs and colors.
Concrete Paver Block
| Thickness | 60 mm |
| Color | Black |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Concrete |
| Brand | Surabh Ferro |
We hold years of experience in offering a qualitative range of Concrete Paver Blocks, which is available with us in various sizes, shapes, colors and specifications. Our expert professionals manufacture these concrete paver blocks strictly as per the industry laid standards & norms. Also known as the Dreamland paver blocks, these concrete blocks are highly durable and environment friendly. The offered paver blocks are widely used in the following areas:
- Footpaths
- Park
- Gardens
- Landscape area
Concrete Paver Blocks
| Thickness | 80 mm |
| Color | Grey |
| Shape | Zig- Zag |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Surabh Ferro |
| Material | Concrete |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Interlocking Paver Blocks
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 50 mm |
| Material | Concrete |
| Color | Red |
| Usage/Application | Flooring |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Rcc Hume Pipes
Minimum Order Quantity: 2 Meter
| Shape | CYLLINDRICAL |
| Diameter | 150 200 250 300 400 450 500 550 600 700 800 900 1000 1500 2000 |
| Type | ROUND |
| Size | 2 METER 2.5 METER |
| Brand | SURABH |
| Color | GREY |
| Usage/Application | DRAINAGE |
| Material | RCC |
| Class | NP2 NP3 NP4 |
We have RCC Pipes available in all sizes and Class Grades
Additional Information:
- Production Capacity: 500 METER
- Delivery Time: IMMEDIATE
- Packaging Details: LOOSE
Interlocking Paver Blocks
| Thickness | 80 mm |
| Color | Gray |
| Material | Cement |
| Use | Flooring |
Our Zenith automatic German Block making plant is capable of producing 500 Sq Mtr. paver blocks per shift with accuracy in dimensions & strength using strong vibratory compaction. Surabh Ferro Concrete Pvt. Ltd., is the leading Manufacturer of Cement Concrete Interlocking Paver Blocks. Interlocking Paver Blocks manufactured using German Technology in a fully automatic machine. Our pavers are equipped at the majority of Gas Stations/Petrol Pumps, throughout the North and Centre of India. We manufacture high quality Interlocking Blocks for Industrial Purposes using only the premium Grade Raw Material available in the country. These Paver Blocks are available with us in various designs and colors.
Cement Paver Block
| Thickness | 10 mm |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cement |
| Shape | Zigzag |
| Brand | Surabh Ferro |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.