- Home
- ยป
- Our Products
- »
- AAC Blocks
AAC Blocks
Our product range includes a wide range of jk lakshmi aac block, aac fly ash lightweight cement blocks, magicrete aac blocks, aac block, u shape drain and rcc u drain.
Jk Lakshmi Aac Block
Product Price: Rs 2,800 / Cubic MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 25 Cubic Meter
Product Details:
| Usage/Application | Side Walls |
| Size | 24 in x 8 in x 4 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Compressive Strength | M5 |
| Density | 650KG/MCube |
| Resistance Durability | Fire Resistant, Heat Resistant |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Aac Fly Ash Lightweight Cement Blocks
Product Price: Rs 2,950 / Cubic MeterGet Best Price
Product Details:
| Usage/Application | Partition Walls |
| Size | 24 in x 8 in x 4 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Magicrete Aac Blocks
Product Price: Rs 2,800 / Cubic MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Cubic Meter
Product Details:
| Usage/Application | Partition Walls |
| Size | 24 in x 8 in x 8 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cuboidal |
| Design | Solid |
| Compressive Strength | M7 |
| Density | 650 |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Aac Block
Product Price: Rs 2,800 / Cubic MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Cubic Meter
Product Details:
| Usage/Application | Side Walls |
| Size | 24 in x 8 in x 8 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Density | m5 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
U Shape Drain
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Concrete |
| Shape | U |
| Thickness | 20 mm |
| Color | Grey |
| Brand | Surabh Ferro |
| Application | Manhole |
| Country of Origin | Made in India |
Features
- Manufactured with M - 30 grade of concrete by vibro compaction process
- Suitably reinforced to promote long life
- For Jointing, it is recommended to fill the joint between two adjacent drains with cement mortar
- The drain should be laid on a properly compacted base
- Heavier drains are provided with lifting nuts
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RCC U Drain
Product Price: Rs 200 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Material | RCC |
| Shape | U |
| Thickness | 10 mm |
| Color | Grey |
| Brand | Surabh Ferro |
| Application | Drain |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Aac Block Jointing Adhesive
Product Price: Rs 360 / BagGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Bag
Product Details:
| Packaging Size | 30 kg |
| Usage/ Application | Construction |
| Brand | JK Lakshmi |
| Packaging Type | Bag |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Cement |
| Chemical Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: Immeeidate
- Packaging Details: PP Bag
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Aac Block Adhesive
Product Price: Rs 350 / BagGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Bag
Product Details:
| Packaging Size | 20 kg |
| Usage/ Application | Construction |
| Brand | Ultratech |
| Packaging Type | Bag |
| Strength | High |
| Chemical Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Myk Laticrete Aac Block Adhesive
Product Price: Rs 380 / BagGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Bag
Product Details:
| Packaging Size | 30 kg |
| Usage/ Application | Construction |
| Brand | MYK Laticrete |
| Packaging Type | Bag |
| Material Compatibility | AAC Block |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: Immediate
- Packaging Details: PP Bags
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 3,400 / Cubic MeterGet Best Price
AAC block bulk supplier
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 3,400 / Cubic MeterGet Best Price
AAC blocks supplier
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 3,408 / Cubic MeterGet Best Price
AAC block supplier
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 3,400 / Cubic MeterGet Best Price
AAC block authorized supplier
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 3,400 / Cubic MeterGet Best Price
AAC block industrial supplier
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback