- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Concrete Trench
Concrete Trench
Precast Concrete Trench
| Shape | Full Floor (Rectangular) |
| Usage/Application | Drainage Cover |
| Load Capacity | 200 kg |
| Color | Grey |
| Brand | Surabh Ferro |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Steel Fiber Reinforced Concrete |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Precast Concrete Trench
| Material | Concrete |
| Brand | Surabh Ferro |
| Color | Grey |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 10 mm |
Cement Concrete Trench
| Shape | Full Floor (Rectangular) |
| Usage/Application | Drainage Cover |
| Load Capacity | 100 kg |
| Color | Grey |
| Brand | Surabh Ferro |
| Country of Origin | Made in India |
Precast concrete U drains allow speedier construction of channels with minimum wet cast concrete work. These drains range in width from 200 mm to 855 mm. They are produced in strict factory controlled conditions that ensure high quality. Besides storm water drainage, these types of drains are also used to house underground cables and waterlines in industrial setup.
RCC Trench Covers
| Material | RCC |
| Brand | Surabh Ferro |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
SFRC Trench Covers
| Material | Concrete |
| Brand | Surabh Ferro |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Concrete Trench Covers
| Material | Concrete |
| Brand | Surabh Ferro |
| Color | Grey |
| Shape | U Shape |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Precast Trench With Cover
| Material | RCC |
| Brand | Surabh Ferro |
| Color | Grey |
| Shape | U |
| Country of Origin | Made in India |
| Use | Drain |
Our organization offers an exclusively range of premium quality Precast Trench With Cover. The offered range of precast trenches & covers are manufactured by our adroit professionals in accordance with the international quality standards. Further, customers can avail these precast trench & covers from us in both standards and customized forms as per their requirements.
Quality attributes:
- Longer service life
- Resistant to heat & abrasion
- Optimum performance