- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Kerb Stones
Kerb Stones
CC KERB Stone
| Material | Concrete |
| Type | Outdoor |
| Usage/Application | Pavement |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Kerb Stone
| Material | Concrete |
| Type | Outdoor |
| Usage/Application | Deck |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Cement Kerbstone
| Material | Concrete |
| Type | Outdoor |
| Usage/Application | Landscaping |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Cement Kerb
| Material | Concrete |
| Type | Outdoor |
| Usage/Application | Pavement |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Road Kerb Stones
| Thickness | 75 mm |
| Color | Black |
| Type | Outdoor |
| Material | Concrete |
| Country of Origin | Made in India |
| Use | Road Safety |
Customers can avail from us a qualitative range of Road Kerb Stones. These kerb stones are manufactured by our competent professionals using premium quality raw material in accordance with the industry laid standards. These kerb stones are widely installed in the streets, parks, gardens and allied places to enhance their looks. Below mentioned are the magnificent quality attributes of these kerb stones:
- Durable
- Harsh weather resistance
- Dimensionally accurate
- Excellent design
Concrete Kerb Stone
| Thickness | 75 mm |
| Type | Outdoor |
| Material | Concrete |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Surabh Ferro |
| Shape | Surabh Ferro |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Precast Drain Cover
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Material | Concrete |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | m-30 |
| Color | Grey |
| Brand | Surabh Ferro |
| Application | Drain |
| Country of Origin | Made in India |
- Manufactured by using M-30 grade of concrete by vibro compaction process by using joint less FRP moulds, so as to achieve shuttering finish on five faces. 'Also equipped with Ms Lapping as per IS standards.
Additional Information:
- Production Capacity: 20
- Delivery Time: Immediate
Precast Kerbstone
| Material | Concrete |
| Type | Outdoor |
| Usage/Application | Pavement |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Concrete Kerbstone
| Material | Concrete |
| Type | Outdoor |
| Usage/Application | Pavement |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
RCC Drain Cover
| Material | Steel Fiber Reinforced Concrete |
| Color | Gray |
| Brand | Surabh Ferro |
| Loading Capacity | 100 kg |
| Thickness | 20 mm |
| Usage/Application | Drain |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Concrete Kerb Stone 600x300x150mm
| Usage/Application | Roadside Curbs |
| Dimensions | 600x300x150mm |
| Color | Grey |
| Material | Concrete |
| Type | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
With firm commitment to quality, our firm is engaged in offering a comprehensive range of Concrete Kerb Stones to the prestigious clients. The offered range of kerb stones are widely used in the parks, gardens, roads and allied landscaping areas to enhance the beauty and looks. Our expert professionals manufacture these kerb stones in accordance with the international quality standards.
Quality attributes:
- Dimensionally accurate
- Durable
- Excellent design