- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Concrete Cover Blocks
Concrete Cover Blocks
Offering you a complete choice of products which include 50mm cover block, 75mm cover block, concrete paver block, cover blocks, concrete spacer mould and concrete cover blocks.
50mm Cover Block
Product Price: Rs 1.5 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage/Application | Column |
| Shape | Rectangular |
| Material | Concrete |
| Resistance Durability | Fire Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 50mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
75mm Cover Block
Product Price: Rs 5 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage/Application | Column |
| Shape | Rectangular |
| Material | Cement |
| Resistance Durability | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 75 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Concrete Paver Block
Product Price: Rs 500 / Square MeterGet Best Price
Product Details:
| Size | 5 in x 3 in x 2 in |
| Color | Grey |
| Shape | Cubical |
| Design | Solid |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Concrete |
| Brand | Surabh Ferro |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cover Blocks
Product Price: Rs .85 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 300 Piece
Product Brochure
Product Details:
| For Use In | Floor |
| Material | Cement |
| Brick/Block Color | Gray |
| Brand | SURABH |
| Quantity Per Box | 300 |
SURABH’S range of Spacers/ Cover Blocks are made from M50 Grade of Concrete, they are dimensionally accurate and are used to ensure that the specified cover to the reinforcement for structures and structural elements is achieved, both before and during concreting. SURABH has extensive experience in the production of extruded fiber concrete spacers and distance tubes and offers the ideal spacer for any application.
All block spacers comply with the requirements of the BIS.
Additional Information:
- Item Code: CB2025
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Concrete Spacer Mould
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage/Application | Column |
| Shape | Rectangular |
| Size | 20 x 20 x 40 mm |
| Color | Grey |
| Design | Solid |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Surabh Ferro |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Concrete Cover Blocks
Get Latest Price
Product Details:
| Shape | Rectangular |
| Brick/Block Color | Gray |
| For Use In | Floor |
| Brand | Surabh |
| Quantity Per Box | 250 |
| Material | Concrete |
| Compressive Strength | M50 |
Cover Blocks are available with us in various designs and sizes as per the application requirement. Sizes from 20mm to 75mm are available for Footings, Piliing and Columns.
Additional Information:
- Item Code: CB20-25-40-50
- Production Capacity: 5000
- Delivery Time: Immediate
- Packaging Details: PP Woven Bag
Yes! I am InterestedRequest A Callback