- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Concrete Manhole Covers And Frame
Concrete Manhole Covers And Frame
We are a leading Manufacturer of rcc manhole cover, concrete drain covers, concrete manhole frame and concertina coil fencing from Gurgaon, India.
RCC Manhole Cover
Product Price: Rs 1,450 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 600 x 600 mm |
| Material | Steel Fiber Reinforced Concrete |
| Shape | Round |
| Type Available | Heavy Duty |
| Color | Gray |
| Brand | Surabh Ferro |
| Country of Origin | Made in India |
With the help of our highly experienced and qualified professionals, we are offering a comprehensive range of Manhole Covers to the esteemed clients. These manhole covers are manufactured using the premium quality raw material, which is procured from the reliable vendors of the market. Offered manhole covers are widely used to cover the drainage holes in the streets.
Quality attributes:
- Easy to install
- Finely finished
- Available with rectangular frames
- High strength
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RCC Manhole Cover
Product Price: Rs 500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 300 x 300 mm |
| Material | Steel Fiber Reinforced Concrete |
| Shape | Round |
| Type Available | Heavy Duty |
| Color | Gray |
| Brand | Surabh Ferro |
| Country of Origin | Made in India |
Our products are manufactured with utmost care for quality and finish using the best available raw Material in our state of the art facility at Gurugram, Haryana. We offer an extensive range of products for all segments using Precast Concrete Products.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Concrete Drain Covers
Product Price: Rs 1,250 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Shape | Full Floor (Rectangular) |
| Usage/Application | Drainage Cover |
| Load Capacity | 100 kg |
| Color | Grey |
| Brand | Surabh Ferro |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Steel Fiber Reinforced Concrete |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Concrete Manhole Frame
Product Price: Rs 500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Reinforced Cement Polymer |
| Shape | Full Floor (Square) |
| Color | Gray |
| Weight | 50 kg |
| Brand | Surabh Ferro |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Concertina Coil Fencing
Product Price: Rs 115 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Kg
Product Details:
| Coil Diameter | 600 mm |
| Razor Type | Barbed Razor |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Length | 100 m |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback